Rady zákazníkům

Správný výběr kamenictví

Při výběru je třeba volit takové kamenictví, které vás osloví svojí nabídkou. V nabídce nesmí chybět reference, vzorkovník kamene s přesným pojmenováním, popřípadě i ceny za služby nebo doplňky na hrob.
Nedoporučuji informovat se na správě hřbitova či na obecním úřadě. Stává se, že jsou na těchto institucích již domluveni s konkrétním kamenictvím, které Vám budou za každou cenu doporučovat. Samozřejmě to tak být nemusí, ale ve většině případů jsou zkušenosti právě takové.
Pokud si tedy vyberete, můžete zvolit dvě – tři kamenictví, které oslovíte prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky s vaší poptávkou. Nabídky mohou být odlišné v přístupu kameníka k zákazníkovi, ceně, termínu zhotovení a kvalitě nabízeného druhu kamene.
Pokud jste se již rozhodli pro konkrétní kamenictví zvolte osobní jednání. Při osobním jednání je důležité upřesnit druh a odstín kamene se všemi potřebnými rozměry, provedení, nákres s rozměry, výběr hřbitovních doplňků a zhotovení nápisu. Dále doporučuji též návštěvu hřbitova, na kterém je spousta hotových náhrobků, které vás budou zajisté inspirovat.
V otázce na co si dát pozor, snad určitě na to, aby výběr a rozměry náhrobku vyhovovaly místu na hřbitově, kde má být náhrobek umístěn. Proto je potřeba i toto konzultovat s provozovatelem pohřebiště nebo příslušným úřadem.Nejoblíbenější je žula

V dnešní době si můžeme pro zhotovení hrobu vybrat jak kámen umělý, tak přírodní. Žula, mramor, pískovec, vápenec, travertin, čedič, břidlice, … Přírodní kámen má své osobité, ničím nenahraditelné kouzlo, které je však vykoupeno vyšší cenou. Fyzikálními vlastnostmi jednotlivých druhů přírodního kamene jsou dány možnosti jejich opracování a využití. Krása žuly a mramoru vynikne, jsou-li vyleštěny – proto vítězí. A prvenství žuly je zde dáno její odolností.Ušlechtilý kámen ctí pietu

Ušlechtilý kámen překonává všechny módní vlny a výstřelky. V místech piety pak v Čechách jsou v největší oblibě hlubinné vyvřelé horniny (žula – granit), především černá leštěná žula, z níž vyzařuje klid, elegance, sebevědomí. Většina kamenictví také nabízí žulovou deskovinu, ze které vyrábí pomníky a hrobové díly (rámy, sokly a zákrytové desky). Černou následuje v žebříčku požadavků žula šedá, resp. drobnozrnná leštěná tmavošedá žula.Čím kvalitnější, tím dražší

Pochopitelně, že na místě je otázka po ceně. Ta je samozřejmě odvislá nejen od velikosti a síly desky, ale také od náročnosti zpracování. Nicméně na náhrobek z černé žuly si připravte od 25 tisíc výše, za šedou přibližně o tři až pět tisíc méně. Podíváme-li se do ceníků kamenických služeb, přijde urnový hrob od 15 000 korun, jednohrob od 22 000 korun, za dvojhrob od 35000,- korun. Každá zakázka je jedinečná proto se nedá cena určit přesně, ale jen orientačně. Náhrobek doporučuji zhotovit určitě ze žuly. Je to „věčný kámen“. Co se týká výběru odstínu kamene už záleží na vkusu nebo cenové dostupnosti.
Není žula jako žula – týká se to především světlého materiálu , dováženého z Číny. Tato žula je na použití pro hřbitovní architekturu zcela nevyhovující. Tento materiál je velmi nasákaví po velmi krátké době matní, tmavne, mění barevnost. Laik žádný rozdíl oproti kvalitnímu materiálu na první pohled nepozná. Pokud Vás dotyčný kameník o tomto předem neinformuje. Původně se začal dovážet jako náhražka za staré teraco a měl být cenově dostupný, pro méně majetné lidi nebo pro ty co nechtěli tolik investovat.
Pro více informací volejte 731 832 368, 739 642 981.

Každá zakázka musí být podložena Smlouvou o dílo a ta by měla obsahovat:

 • smluvní strany iniciály dodavatel – objednatel
 • předmět smlouvy (dodávka nového hrobu, rekonstrukce, zákryt atd)
 • místo kde se hrob nachází včetně čísla označení hrobového místa
 • informace o zákonné záruce aj.
 • povinnosti dodavatele, práva objednatele
 • zvolený druh, odstín či název kamene
 • nákres s rozměry
 • hřbitovní doplňky – přesná specifikace
 • zhotovení nápisu (stříbrné, zlaté)
 • termín provedení
 • grafický návrh rozložení písma na nápisové desce. Důkladně zkontrolovat text !!!
 • celková cena díla a případná výše zálohy, na kterou je vydaný řádný doklad.


Přísek písma a jeho druhy

Přísek písma

se pohybuje cenově v rozmezí od 50 Kč až do 120 Kč za jeden znak. Cena se odvíjí od složitosti fontu (tvarů) sekaného písma a počtu znaků na nápisové desce. Například patkové písmo (přísek včetně zlacení) se pohybuje okolo 80 Kč za znak. Za atypické psací písmo se dostaneme na částku okolo 110 Kč za znak. Tečky a čárky v textu se nepočítají do konečné ceny příseku.

Pískování písma

Pokud se rozhodnete pro zhotovení nového hrobu doporučuje se písmo vypískovat. V případě pozdějšího připisování  dalších jmen na nápisní desku tato technologie zaručuje 100% stejné provedení a kvalitu jako u již napsaného písma. Cena za písmeno se pohybuje okolo 75 Kč včetně zlacení. Záleží na počtu znaků a složitosti písma.

Pantografje další možností zhotovení písma. Technologie gravírování, která využívá šablony písma nebo předlohy ornamentu písmen. Není tak často používaná. Z důvodů, že je písmo vytvořené na pantografu výrazně hlubší než klasický přísek nebo pískování, je pozdější obnova písma (přezlacení) finančně náročnější i z důvodu nutnosti demontáže nápisové desky.

 • sekané, stříbřené nebo barvené 75 Kč/ks
 • sekané, zlacené 85 Kč/ks
 • vybarvení, vystříbření písma na leštěných žulách 7 Kč/ks
 • odstranění staré barvy z nápisů 5 Kč/ks
 • přezlacení nápisu (23,75 nebo 24 karátů) 30 Kč/ks
 • platí základní pravidlo čím více znaků tím nižší částka za 1ks

Kámen

Přírodní kámen je naprosto nesrovnatelný s jinými druhy materiálů.
Jeho jednoduchá, ale bohatá přítomnost vyjadřuje prestiž. Univerzální, nadčasová elegance z přírodního kamene se pohybuje ve stylu od klasiky až po současnost.
Dodává domu i jiným místům charakter a bohaté teplo, které nemohou být duplikovány žádným syntetickým materiálem. Většina kamenů poskytuje praktický a trvalý „bez údržbový“ povrch, který vydrží po celý život. Je k dispozici ve stovkách barev pokrývajících všechny styly designu. Není jako ostatní trendy, které přicházejí a odcházejí. Je ideální pro velmi snadnou údržbu, a svoji dlouhověkost. Použití přírodního kamene roste v popularitě, protože moderní stroje nebo dobývání a zhotovení je rychlejší a jednodušší.Těžba kamene

K dispozici jsou v lomech po celém světě. Bloky kamene jsou řezány do desek, které se liší v závislosti na velikosti bloku. Povrch jedné strany je vyleštěn pomocí abrazivní složky nebo diamantovými kotouči. Kámen se těží v různých částech a hloubkách lomu, proto můžou mít extrémní barevné variace, které se nedají kontrolovat nebo předvídat. V některých případech v lomech dojdou některé odstíny, takže je důležité, aby nákup veškerého kamene v případě velké zakázky proběhl najednou.Minerální složení

Tvrdost každého kamene je dána jeho minerálním složením. Přírodní kámen je rozdělen do dvou kategorií, křemičité a vápencokřemičité. Křemičité kameny jsou : břidlice, mastek, a všechny žuly a křemeny. Jsou odolné a snadno se  za normálních podmínek udržují. Vápencové kameny jsou vápenec, mramor, onyx, travertin. Tyto kameny jsou také odolné, ale více citlivé na kyseliny a silné alkalické sloučeniny.Křemičité kameny

Žula – je neuvěřitelně odolný kámen, druhý nejtvrdší přirozeně se vyskytující druh materiálu zde na zemi (první je diamant). Minerály se v žule zobrazují jako malé skvrny, známé pod názvem „pepř a sůl“. Kámen leštěný do vysokého lesku, zdůrazňuje barvy přirozeně přítomné v dané žule. Některé žuly mají žilkování podobné mramoru. Žula je odolná vůči vlhkosti, a je odolná  proti poškrábání. Tvrdost žuly činí materiál ideální pro kuchyňské desky, které jsou vystaveny častému použití, vzhledem k snadné čištění a udržování. Neztrácí svůj lesk a je antibakteriální. Je to jedna z nejlepších pracovních ploch které jsou k dispozici. S žulou také rádi pracují architekti a designéři. Je odolná proti opotřebení celá desetiletí, a vyžaduje jen minimální údržbu. Kromě toho je velmi praktická. Žula znázorňuje sílu, stálost a kvalitu. Žule je velmi často dávána přednost před mramorem, vápencem, a dalšími typy kamenů.Vápencové kameny

Mramor – je mnohem měkčí než žula, ale svým vzhledem působí v některých případech více luxusně.  Vzhledem ke své měkkosti má ale daleko větší opotřebení povrchu než žula. Mramor je nevhodný pro venkovní použití, protože velmi absorbuje vlhkost. Mramor je taky více porézní a snadno se poškrábe . Povrch mramoru je třeba  pravidelně ošetřovat pro zachování jeho krásy. Vápenec, travertin, onyx  jsou považovány za druhy mramoru.

Vápenec – Vápenec se používá jako stavební kámen, protože  je snadnější na ruční opracování než žula. Přítomností minerálů dolomitu je vápenec tvrdší a může být opracován stejným způsobem jako metamorfní mramor.

Travertin – vykazuje vlastnosti podobné vápenci. Skládá se z vrstev uhličitanu vápenatého, které vznikaly pomalým srážením horké, minerálně bohaté pramenité vody. Otvory charakteristické pro travertin byly vytvořeny bublinkami oxidu uhličitého, zatímco byl kámen utvářen.

Onyx –  je průsvitný, vrstvený kámen zabarvený do pastelových odstínů. Byl nalezen v jeskyních v podobě stalaktitů a stalagmitů pomalým srážení studené, minerální vody.

Rádi bychom Vás pozvali na procházení našich stránek. Máte možnost získat důvěrné informace v naší odbornosti. Najdete zde řadu fotografií z předchozích projektů které jsme dokončili. Máte-li jakékoli dotazy nebo chcete naplánovat bezplatné konzultace pište na e-mail kamzadnik@seznam.cz nebo volejte 739 642 981. Pro vaše pohodlí, můžete také požádat o naše služby z těchto  stránek.

Kamenictví Žádník se rozvíjí do jednoho z nejvýznamnějších kamenictví v oblasti jižní moravy a širokého okolí. Náš narůstající úspěch připisujeme mnoha věrným a spokojeným zákazníkům. Doufáme, že si prohlédnete tyto stránky a použijete je jako nástroj dozvědět se více o produktech, které poskytujeme a to, co odlišuje naši firmu od konkurence.